Yeni Veritabanları

American Chemical Society (ACS)

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan kimya alanında ve ilgili disiplinlerde etki faktörü yüksek dergilere tam metin elektronik erişim imkanı sunmaktadır. En eskisi 1879 yılı olmak üzere dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur.

                                                                                    

American Society of Civil Engineers Library (ASCE)

İnşaat mühendisliği araştırma ve uygulama makalelerinin tam metinlerini içeren ASCE Library, tüm inşaat mühendisliği disiplinlerini kapsamaktadır.

1983 yılından günümüze kadar yayınlanan 38 adet ASCE dergisinde 63.000 üzerinde makale bulunmaktadır. 2000 yılından günümüze dek 43.000’in üzerinde teknik makale içerir. İnşaat, yapı, taşıma, jeoteknik, çevre, su kaynakları ve profesyonel uygulamalar dahil tüm konu alanlarını içine dahil eden 425’den fazla elektronik kitap ve standarta da erişim olanağı bulunmaktadır.

                                                                                    

American Society of Mechanical Engineers Digital Library (ASME)

ASME Digital Library, American Society of Mechanical Engineers tarafından yayınlanan mühendislik dergilerine 1990 yılından günümüze kadar tam metin erişim sağlamaktadır.

                                                                                    

Association for Computing Machinery (ACM)

ACM Digital Library bilgisayar ve bilgi teknolojileri alanında tam metin makale ve bibliyografik kayda erişim sağlar. Bu veri tabanı 400.000'den fazla tam metin makalenin yanı sıra 44 süreli yayın, 275 konferans yayını ve 6500'den fazla video dosyası içerir.

                                                                                    

ASTM Digital Library & Standards Collection

ASTM veri tabanı havacılık, kimya, makine, endüstri ve çevre mühendisliğinin yanı sıra nükleer enerji ve güneş enerjisi gibi konulardan 1,500'den fazla kitap ve 60,000'dan fazla makaleye tam metin erişim sağlar.

                                                                                    

Bloomberg

Bloomberg 150 ülkede merkez bankaları, yatırım kuruluşları, ticari bankalar, devlet daireleri ve kurumları, hukuk firmaları, şirketler ve basın kuruluşları için gerçek zamanlı ve geriye dönük finansal haber ve bilgi sağlar.

Bloomberg tek kullanıcılı lisans içermektedir. Dizüstü bilgisayarda kuruludur, kullanım için Ödünç Verme Bankosu'na başvurabilirsiniz.

                                                                                    

Bloomsbury Architecture Library

Bloomsbury Architecture Library veritabanı ile mimarlık, tasarı, şehircilik ve iç tasarım çalışmalarına erişim sağlanmaktadır. Veritabanı içeriğinde 42 elektornik kitap, Binlerce yap tasvirleri, 2.200'den fazla fotoğraf, çizim ve yeni ve orijinal malzeme dahil bina planlarını bulundurmaktadır.

                                                                                    

China English Academic Journals & Proceedings (CEJD)

CEJD Çin İngilizce Akademik e-Dergi Platformu Çin’de yayımlanan İngilizce akademik e-dergi ve bildiri platformu, tam metin akademik e-dergi, uluslararası konferans kitabı, Temel Bilimler, Mühendislik ve Teknoloji, Tıp, Ziraat, Siyaset Bilimi, Ekonomi, Hukuk, Tarih, Edebiyat ve Eğitim alanlarında makale ve bildiri, PDF formatında indirilebilir tam metinleri içermektedir.

                                                                                    

Drama Online Library

Drama Online, akademik eserler ve pratik kılavuzlar aracılığıyla bağlamsal ve eleştirel arka plan sağlayan, oyun yazarlığı tarihindeki en ikonik isimlerin yanısıra yeni yazarları tanıtır.Tiyatro oyunları, eleştirel analizler ve performansa yönelik nihai çevrim içi kaynak olan Drama Online 2500'den fazla oyun metnine, Los Angeles Theatre Works tiyatrosundan gelen 360’dan fazla sesli tiyatro oyununa, Sheakespeare's Globe ve BBC dâhil olmak üzere lider kurumlardan gelen 150 saatten fazla süreye sahip videolara kolay erişim sağlamaktadır. Dünyaca ünlü Royal Shakespeare Company'den elde edilen 13 canlı prodüksiyon filmini içeren Royal Shakespeare Company Live Collection da Drama Online kapsamına dâhildir.

                                                                                    

e-Sınav

e-YDS/YDS, YÖKDİL Sağlık Sosyal Fen, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Veritabanı kapsamında çıkmış sorular, videolu ders anlatımları bulunmaktadır.

                                                                                    

InCites

Web tabanlı bir akademik değerlendirme aracı olan InCites, kurumların araştırma performansını analiz etmeye olanak tanır. InCites araştırma kuruluşlarının atıf verileri, global metrikleri ve profil bilgileri ile, kurumunuzun akademik performansını değerlendirme imkanı da sağlar. Kampüs dışı erişim için kampüs içindeyken bir InCites hesabı oluşturmanız gerekmektedir.

                                                                                    

Institution of Civil Engineers Virtual Library

Mühendislik veritabanı olan ICE Virtual Library 35 hakemli derginin içerisinde 36.000'den fazla makale ve1500'den fazla elektronik kitaba erişim sağlamaktadır.

                                                                                    

Jove

Bir akademik video veritabanı olan Jove aşağıdaki 3 konuda eğitim videolarını içerir;

Basic Biology:6 alt başlık x 15 video ile toplam 90 video makale

Advanced Biology:4 alt başlık x 15 video ile toplam 60 video makale

Chemistry:6 alt başlık x 15 video ile toplam 90 video makale

                                                                                    

MathSciNet

MathSciNet matematik bilimi literatürü alanında eleştiri yazıları, bildiri özetleri ve bibliyografik bilgiler sunan bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı 550 hakemli dergiden yaklaşık 3 milyon öğe ve makalelere erişim sağlayan 1.7 milyonun üzerinde doğrudan bağlantı içermektedir.

                                                                                    

PNAS

PNAS senede 3.800'den fazla makale yayını yapan çok disiplinli akademik dergilere erişim sağlar. Ayrıca bu veritabanının içeriğinde biyoloji, fizik ve sosyal bilimler alanlarında araştırma sonuçları, bilimsel haberler, eleştiri yazıları ve National Academy of Science'ın kararları da mevcuttur.

                                                                                    

PsycINFO

American Psychological Association (APA) tarafından hazırlanan PsycINFO, psikoloji ve ilgili konularda hazırlanmış 2 milyondan fazla makale, kitap, tez ve rapor özetlerine 1887 yılından günümüze erişim sağlayan bibliyografik bir veritabanıdır.

                                                                                    

Royal Society of Chemistry (RSC)

Analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano bilimi, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, fotobiyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler ve sistemler biyolojisi gibi birçok konu alanında yayınlanmış 300.000’den fazla makaleyi kapsayan bir Kimya veri tabanıdır.

                                                                                    

Scival

Bir akademik performans değerlendirme aracı olan Scival 220 ülkeden 6000 araştırma kuruluşunun araştırma performansına erişim sağlar. Bu veri tabanı araştırmacıların araştırma performansını değerlendirmenin yanı sıra işbirlikleri geliştirme ve araştırma trendlerini analiz etme imkanı sunar. Ayrıca Scival ile araştırma performansı ile ilgili ayrıntılı analizlere de ulaşabilirsiniz.

                                                                                    

SPIE Digital Library

SPIE astronomi, biyomedikal, savunma ve güvenlik, matematik ve nanoteknoloji alanlarında yayın yapan hakemli dergi ve konferans kitapçıklarından 415.000'den fazla yayına erişim sağlar.

                                                                                    

American Physical Society (APS)*

APS, fizik bilimi ve bununla ilgili alanlardan 14 hakemli dergiden tam metin yayınlara erişim sağlayan bir veri tabanıdır. Bu veri tabanı özet ve indekslerin yanı sıra içerdiği dergilerin tüm sayılarını içerir.

*lisanslama süreci devam ediyor, erişim açıldığında duyurulacaktır.

                                                                                    

Bilgi Merkezi'nin abone olduğu tüm veritabanlarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.