Oku ve Yayımla Anlaşmaları

Bilgi Merkezi olarak, yayıncı paydaşlarımızdan Wiley Yayınevi, SAGE Journals, Cambridge University Press, American Chemical Society (ACS), Association for Computing Machinery (ACM) Oxford University Press ve Institute of Physics Publishing (IOP) ile yapılan iş birliklerini sizlerle yeniden paylaşmak isteriz.

 

SAGE Journals

İş birliği kapsamında SAGE Choice dergilerinde yayın yapmak isteyen mensuplarımıza, standart makale işlem ücreti (APCs-Article Processing Charge) 2200 GBP yerine, 200 GBP olarak uygulanacaktır. İndirim 31.12.2023 tarihine kadar geçerlidir. Makaleniz yayınlanmak üzere kabul aldıktan sonra, makale ve kurum bilginiz ile birlikte openaccess@sagepub.com adresiyle, işbirliğinin uygulanması için iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşma detayları için lütfen tıklayınız.

SAGE Choice kapsamındaki dergi listesi için lütfen tıklayınız.

 

Cambridge University Press

Cambridge University Press’in “Hybrid” ve “Gold Open Access” olarak tanımlanan dergilerinde Kadir Has Üniversitesi yazarlarından “Read and Publish” anlaşması kapsamında makale işlem ücreti (APCs-Article Processing Charge) alınmayacaktır.

Anlaşmanın detayları için lütfen tıklayınız;

https://www.cambridge.org/core/services/open-access-policies/read-and-publish-agreements/oa-agreement-ankos

Dergi listesi için lütfen tıklayınız;

https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/journals

 

American Chemical Society (ACS)

ACS dergilerinde sorumlu yazar olarak yapacağınız yayınlar için, “Read + Publish” anlaşması kapsamında makale işlem bedeli (APCs-Article Processing Charge) alınmayacaktır ve makale açık erişim olarak yayınlanacaktır.
 

Önemli Hususlar:

1) Gönderen sorumlu yazar, Paragon Plus profilindeki açılır bir menü aracılığı ile Üniversitemizi seçerek kurumumuzla ilişkisini belirtmelidir. Gönderen sorumlu yazar, hakem değerlendirme süreci boyunca ACS ile iletişim kuracak kişi olarak tanımlanmalıdır.

2) Gönderen sorumlu yazar, Paragon Plus profilinde Üniversitemiz e-posta adresini kullanmalıdır.

 

Yukarıdaki kriterleri karşılayan yazarlar Nitelikli Yazar (Qualifying Author) olarak değerlendirilecektir. Nitelikli yazar olarak makalenizin kabulü sırasında otomatik olarak açık erişim fon talebi oluşacak ve fon talebinizle ilgili işlem yapıldığında Copyright Clearance Center (CCC)'dan bir bildirim alacaksınız. 

Dergi Yayın Sözleşmesi (Journal Publishing Agreement) tamamlanırken, makalenizin açık erişim sözleşme kapsamında olduğu bilgisi yer almalıdır. Sözleşmede bu bilginin yer almaması veya makalenizin açık erişim yayınlanmasıyla ilgili sorun yaşamanız durumunda bizimle (bilgimerkezi@khas.edu.tr) veya ACS ile OAOps@acs.org iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmanın detayları için lütfen tıklayınız;

https://acsopenscience.org/read-publish-agreements/

Dergi listesine erişmek için lütfen tıklayınız;

https://pubs.acs.org/action/showPublications?pubType=journal&

 

Association for Computing Machinery (ACM)

ACM dergilerinde yapacağınız yayınlar için “Read + Publish” anlaşması kapsamında, makale işlem bedeli (APCs-Article Processing Charge) alınmayacaktır ve makale açık erişim olarak yayınlanacaktır.

Anlaşmanın detayları için lütfen tıklayınız;

https://libraries.acm.org/subscriptions-access/acmopen#:~:text=In%20the%20typical%20%22Read%20%2B%20Publish,author%20for%20a%20published%20work.

Anlaşma kapsamındaki yayın türü ve listeleri için lütfen tıklayınız;

https://libraries.acm.org/subscriptions-access/publications-eligible-for-oa

 

Oxford University Press

Kadir Has Üniversitesi mensupları, Oxford Journals Online 2023 Dergi Koleksiyonunda yer alan 343 “Hybrid” dergide, makale işlem ücreti (APCs-Article Processing Charge) alınmadan, “research article, review article, brief report, case report” yayın türlerinde sınırsız açık erişim yayın yapabileceklerdir.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Anlaşma ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Institute of Physics (IOP) Publishing

Kadir Has Üniversitesi mensupları IOP Science Journals koleksiyonunda yer alan 74 “Hybrid” ve “Gold Open Access” dergide yapacağınız yayınlar için, anlaşma kapsamında makale işlem ücreti (APCs-Article Processing Charge) alınmayacaktır ve yayın açık erişim olarak yayınlanacaktır.

Dergi listesi için lütfentıklayınız.

Anlaşma ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

  

Wiley Publishing

Kadir Has Üniversitesi mensupları, Web of Science (WOS)’da indekslenen Q1 ve Q2 Grubu Wiley Hibrit ve Wiley Gold Dergilerinde (Hindawi hariç, 763 dergi) “Research Article”, “Review Article”, “Data Article” ve “Rapid Publication” türlerinde, Makale İşlem Ücreti (Article Processing Charge–APC) ödemeden, açık erişim yayın yapabileceklerdir.

APC desteği verilecek yayınlarla ilgili olarak; hibrit dergilerdeki yayınların 01 Ocak 2023 ve sonrası kabul edilmiş olması yeterlidir, altın açık erişim dergilerde ise 01 Ocak 2023 ve sonrasında gönderilmiş ve kabul edilmiş olmalıdır.

Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen yazar, anlaşmadan yararlanmak istemesi durumunda, yayın için onay TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından verilecektir. Anlaşma kapsamında yıllık makale sayısı kotası buunmaktadır. Yıllık kotanın dolması durumunda, yayının APC ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Mensuplarımızın makale başvurusu sırasında, başvuru formuna “…@khas.edu.tr” uzantılı kurumsal e-posta adreslerini kaydetmeleri gerekmektedir.


Anlaşma kapsamındaki dergi listesi için lütfen tıklayınız.

  

Anlaşma detayları ve Wiley dergilerinde açık erişim yapma süreçleri ile ilgili, Wiley tarafından, aşağıdaki tarih ve saatlerde Türkçe webinarlar düzenlenmiştir.

1. Seçenek: Tarih: 23 Mart 2023, Perşembe – Saat: 15:30
Kayıt Linki: https://attendee.gotowebinar.com/register/6708706910531846741

2. Seçenek: Tarih: 5 Nisan 2023, Çarşamba – Saat: 10:30
Kayıt linki: https://attendee.gotowebinar.com/register/8491641980784654422

3. Seçenek: Tarih: 28 Nisan 2023, Cuma – Saat: 15:30
Kayıt Linki: https://attendee.gotowebinar.com/register/891399795178459224

4. Seçenek: 3 Mayıs 2023, Çarşamba – Saat: 15:30
Kayıt Linki: https://attendee.gotowebinar.com/register/6342652001854725977